Pakker maten inn i gran

Potetchips i pappemballasje og matpapir.
Eksempel på Norske Skog Skogns nye matemballasjepapir. Foto Norske Skog.

Neste gang du spiser en påsmurt baguette, kan det være at den er pakket i emballasjepapir utelukkende laget av grantrær.

– Det er bærekraft i praksis, dette, sier Peder Lutdal. Han er utviklingssjef ved Norske Skog Skogn, og har stått i bresjen for utviklingen av det nye emballasjepapiret – en utvikling som gikk mye hurtigere enn innovasjonsprosesser flest.

– Vi brukte et halvt års tid på prosessen, forteller Peder.

Hovedårsaken til at det gikk så kort tid fra idé til produkt, henger blant annet sammen med at Norske Skog ikke trengte å gjøre store tekniske endringer i fabrikken. De bruker de samme maskinene som allerede står i fabrikken til å produsere matemballasjen. Derfor brukte de storparten av tiden til å sørge for at det nye produktet tilfredsstiller lovverket heller enn på selve produktutviklingen.

Ung mann foran PC.

Peder Lutdal er utviklingssjef ved Norske Skog Skogn. Foto Norske Skog.

Fra returpapir til gran

Tradisjonelt er matemballasje laget av cellulosebasert papir eller returpapir. Siden returpapir ikke er rent nok til å være i direkte kontakt med mat, er papiret ofte belagt med plast eller kjemikalier. Nå, derimot, bruker Norske Skog Skogn 100 % fersk trefiber fra grantre; og det er så rent at det kan berøre maten direkte. Og siden det ikke er noen forurensende materialer i den nyutviklede emballasjen, er det enkelt å resirkulere den.

– Trefiber er biologisk nedbrytbart og det reduserer plastavfall, forteller Peder. – Vi ser bare fordeler ved denne måten å emballere maten på.

En annen oppside ved den nye produksjonen er at det trengs bare halvparten så mye tømmer i produksjonen som cellulosebaserte papiralternativer.

– Det kommer til å bli stadig viktigere i tiden fremover, mener Peder. – I og med at stadig flere land hogger mindre, må vi utnytte det vi hogger enda bedre enn før.

Mann med hjelm ved stor papirrull på fabrikk.

Peder Lutdal viser fram en papirrull med mateballeringspapir. Nå gjenstår ompakking og utskiping til kundene, som det er mange av.

Markedet

Allerede da Norske Skog Skogn kom ut i markedet med den nye matemballasjen, var de sikret en årlig omsetning på 50 millioner kroner bare på dette produktet. Målet er å doble omsetningen, men markedet er ikke så stort, og Norske Skog har allerede en stor markedsandel.

– Siden dette er et nytt produkt, bruker vi mye tid nå i starten på å gjøre matbransjen kjent med at dette er et godt alternativ, sier Peder.

Størsteparten av emballasjen selges til Storbritannia og land i middelhavslandene, men Norske Skog Skogn jobber systematisk med å utvide til flere markeder i Norden og på kontinentet.

– Det er ingen tvil om at dette er et mye mer bærekraftig produkt enn de plast- eller cellulosebaserte alternativene som er på markedet i dag, sier Peder. – Og i sum utgjør det mye for naturen og de som kommer etter oss om vi bruker et produkt som er 100 % gjenvinnbart kontra et som er plastbelagt.

Les også vårt tidligere oppslag om det nye produktet fra Norske Skog Skogn her, der det er lenker til oppslag i Trønder-Avisa og børsmelding fra Oslo børs.

Kran løfter store papirruller.

Det er store forhold når Norske Skog Skogn handterer papirruller! Foto Norske Skog.

Potetchips i pappemballasje og matpapir.

Her er et eksempel på Norske Skog Skogns nye matemballasjepapir. Og sjølsagt ligger maten i et pappbeger under papiret! Foto Norske Skog.

Mann med hjelm i papirfabrikk.

Peder er svært fornøyd med og stolt over utviklingsarbeidet de har gjort ved Norske Skog Skogn for å få få fram det nye amballasjepapiret, som han tror har en stor framtid i markedet. De har også gjort en rekke andre nyvinninger ved fabrikken den seinere tiden. Han tror framtida for skognæringa er meget god. Foto Norske Skog.

Studere skogfag

Har du lyst til å bli en del av “skognæringslaget”? Hvorfor ikke studere skogfag, for eksempel ved Nord Universitet? Opptaket er stengt for i år, men det kommer nye muligheter neste år!