Arkitekten som gjerne bruker tre

– Tre er et ekte og ærlig materiale å jobbe med, og det kan brukes til så mye!
Ingrid Holtan er daglig leder og arkitekt MNAL i Praksis Arkitekter på Steinkjer. De åtte ansatte i arkitektfirmaet har til de grader fått sette sitt preg på hjembyen sin de siste årene, og står blant annet for Steinkjer kulturhus, samfunnshuset, helse- og beredskapshuset og InnoCamp (Se arkiv for prosjekter hos Praksis Arkitekter her), hvor det i større og mindre grad er brukt tre.
Selv om vi har lange tradisjoner for å bygge i tre i Norge, har stål og betong dominert i noen år, kanskje særlig i urbane strøk. Nå, derimot, ser det ut til at tre har fått en renessanse i moderne arkitektur.
– Bruken av tre har hatt et oppsving i alt fra hytter og boliger til skoler, kulturhus, kontorbygg og høyhus de siste årene, sier Ingrid.

Ingrid Holtan er er daglig leder og arkitekt MNAL i Praksis Arkitekter på Steinkjer.
Innvendig…
Tre og andre naturlige materialer gir bedre inneklima fordi det puster godt. Materialer som ikke er bearbeidet med for eksempel plast, lim eller lakk er ofte bedre for helsa di og for miljøet.
– I tillegg ser det fint ut, og det gir en taktilitet (“stimulering av berøringssansen”, red. anm.) og varme som passer godt inn både i moderne og i mer tradisjonelle hjem, mener Ingrid. – Det er også fint å bruke i offentlige bygg, og er spesielt godt egnet i undervisnings- og helsebygg, der treets tilstedeværelse kan gi økt trivsel.
Det kommer flere og flere interiørprodukter, for eksempel veggpanel og gulvbelegg, fliser, laminatgulv, MDF-paneler og møbler i laminert spon, som ser ut som tre – men som ikke er det.
– Jeg skjønner jo at folk kan falle for fristelsen, smiler Ingrid. – Det er mange krav knyttet til blant annet renhold, brannsikkerhet og akustikk som gjør at det kan være enklere å bruke imitasjoner eller kombinasjonsprodukter.
Likevel er det ingen ting som slår ekte treprodukter, mener hun. Da de jobbet med Steinkjer samfunnshus (les om Samfunnshuset hos Praksis Arkitekter her), samarbeidet de med trønderske Arkitre (les: Arkitre – Innovative spile-elementer med skreddersydde løsninger), som lager spileelementer av or.
– Det var den første gangen vi brukte produkter laget av or, eller “ørder” som vi sier i Trøndelag, forteller Ingrid. – Det var morsomt å bruke lokale produkter, som i motsetning til for eksempel eik som fraktes verden over før det monteres i Norge, har en kortreist verdikjede.

Interiør ved Steinkjer bibliotek. Foto Gatis Rozenfelds.
… og utvendig
Praksis arkitekter legger stor vekt på miljø og bærekraft når de utformer nye bygg, og de prøver ofte å få inn tre i samråd med byggherren.
– Det er gjennom prosjektene våre vi har størst mulighet til å bidra positivt, sier Ingrid.
Siden tre er så lett i forhold til for eksempel stål og betong, påvirker det blant annet fundamenteringen. Så hvis Praksis Arkitekter får et oppdrag hvor de skal bygge på flere etasjer på et eksisterende bygg, ønsker de å gjøre det i tre. Påbygg i høyden utnytter tomta, i stedet for å beslaglegge nye arealer, og det er ofte rimeligere enn å bygge nytt.
Tre har gode termiske og konstruktive egenskaper og er mindre sårbart for temperatursvingninger. Ved å tenke modul- og elementbygging i tre kan man også redusere byggetiden i prosjektene betraktelig. Riktig bruk av trematerialer og treprodukter er smart både når det kommer til klimavennlighet og ressursbruk.
– Alt i alt er jeg glad i å bruke tre der jeg kan, sier Ingrid, – og jeg håper enda flere får øynene opp for alt det positive ved tre som byggemateriale.

Nord Universitet i Namsos. Foto Praksis Arkitekter.

Trefasade ved Nord Universitet i Namsos. Foto Praksis Arkitekter.
Del på sosiale medier