Stor interesse for tilskuddsordningen for utbedring av flaskehalser på kommunale veier

default

Landbruksdirektoratet, som forvalter ordningen, melder om stor interesse for tilskuddsordningen for utbedring av flaskehalser på kommunale veier.

De har mottatt 73 søknader fra i alt 44 kommuner da fristen for den nye tilskuddsordningen gikk ut 1. september. Kommunene søker om midler til blant annet utbedring av bruer, kulverter og korte veistrekninger som i dag begrenser en effektiv tømmertransport. Mange av disse punktene skaper betydelige utfordringer for skognæringen, som økt omlasting, høyere transportkostnader og redusert trafikksikkerhet.

Den endelige rammen for ordningen består av 10 millioner kroner til utbetaling i 2026 og 15 millioner kroner i tilsagnsfullmakt for prosjekter som ferdigstilles i senere år. Kommunene kan få inntil 80 % støtte og opp til fire millioner kroner i støtte.

Det har kommet inn søknader fra kommuner over hele landet, men flest i kystfylkene. Visuelt vurdert ut fra kartet Landbruksdirektoratet viser på sin hjemmeside, er det fem kommuner i Trøndelag som har søkt om støtte.

Det er veldig flott at kommunene har hivd seg rundt på kort varsel og søkt, slik at man har fått avdekket det store behovet, og dermed kan håpe på en forsterket tildeling av midler til ordningen i 2027 og videre.