Studie viser stort ombrukspotensial for avfall av trevirke

default

NIBIO har et oppslag fra en studie som er gjennomført av forskere i prosjektet CircWOOD om muligheter for ombruk av treavfall. Studien er gjennomført ved å studere trevirke som faktisk blir levert inn til tre store gjenvinningsstasjoner på Østlandet og i Trøndelag, både fra industri og husholdninger. Målet var å finne ut hvor mye av avfallet som kunne fått nytt liv ved rett sortering og behandling.

I studien blei hver bit av totalt 54 tonn treavfall studert og sortert, ut fra type og kvalitet, med tanke på å vurdere mulig gjenbruk (brukes om igjen som det er) eller materialgjenvinning (bli til nye produkter, for eksempel i form av sponplater).

“Fra de industrielle gjenvinningsstasjonene var mellom 49 og 64 prosent bærende konstruksjonstrevirke eller annet ubehandlet heltre. Dette er materialer som i prinsippet kan brukes på nytt, enten direkte eller etter bearbeiding. Fra husholdningsstasjonen var andelen betydelig lavere – rundt 32 prosent”, skriver NIBIO.

Feilsortering i det som leveres inn gir utfordringer. Trykkimpregnert, blandede materialer, fiberplater og bly-malt trevirke er eksempler på avfall som er vanskelig å gjenvinne.

Ved å bruke treavfall om igjen, øker trevirkets levetid, noe som har positive klima- og miljømessige effekter.

Les mer om CirkWOOD her.